Lelkiségeink bemutatása

Rózsafüzér társulat

Plébániánk legrégebbi közössége. Már az 1930-as években szerveződtek az első csoportok, és azóta is folyamatosan működik a közösség. A rózsafüzér imádkozásának ez a módja az 1800-as években alakult ki, amikor egy francia asszony, Mária Jaricot úgy próbálta a rózsafüzér imádkozását népszerűsíteni, hogy 15 fős rózsabokrokat alakított ki, és így a 150 Üdvözlégyből egy tagnak csak egy-egy tizedet kellett naponta elimádkozni a kisorsolt titokkal. Ezt Élő Rózsafüzérnek nevezte el és lényegében ma is eszerint imádkozzák a társulat tagjai, azzal a különbséggel, hogy a titkokat ma már nem sorsolással, hanem kiosztással kapják meg a tagok, illetve nem 15 fős, hanem 20 fős csoportok vannak.

A szekszárdi társulat első vezetője Seleznik Ilus néni volt, akitől később Varga Józsefné- Pünkösty Margit néni (zenepedagógus, kántor) vette át a titoksorsolást és évtizedeken keresztül vezette a társulatot, szervezte az új csoportokat. Margit néni Pécsre költözése után Vereckeiné Piroska vette át a feladatot. Ekkor már 5 (rózsabokor) csoport volt. A Világosság rózsafüzérének bevezetésével a 15 fős csoportok 20 főre növekedtek, mert így biztosított mindennap a teljes 20 tizedes rózsafüzér (Örvendetes, Világosság, Fájdalmas, Dicsőséges) elimádkozása mind az öt csoportban.

A rózsafüzér az ismétlődő imádság legismertebb módja, ugyanakkor nagyon alkalmas arra, amire az Úr Jézus figyelmeztet bennünket: „szüntelenül kell imádkozni és nem szabad belefáradni” (Lk 18,1). A napi tized elvégzésének nincs kötött időpontja, a nap bármely szakában elimádkozható, akár otthon, akár útközben is. A havi titkokat negyedévre előre osztják ki a csoportvezetők és a hó első szombatján változnak.

A Rózsafüzér Társulat által végzett szolgálatok, felajánlások:

A Rózsafüzér Társulat felajánló szentmiséi általában a hónap első szombatján reggel vannak. Ezen kívül január 10-én, május 25-én és augusztus 13-án a Rózsafüzér Társulatok védőszentje, Szent Filoména tiszteletére ajánlunk fel szentmisét. (Mária Jaricot, az Élő Rózsafüzér szervezője, Szent Filoména közbenjárásának tulajdonította csodás gyógyulását, ezért választotta Szent Filoménát az Élő Rózsafüzér, illetve a Rózsafüzér Társulatok védőszentjének. Szekszárdon két festményen is megcsodálhatjuk ezt a fiatal szent vértanút és kérhetjük mi is közbenjárását sokféle ügyünkben: A Belvárosi templom Fájdalmas kápolnájában és a Remete kápolnában található festmény róla.)

Minden szombaton rózsafüzért imádkozunk az esti szentmise előtt fél órával a belvárosi templomban. Ilyenkor különböző szándékra ajánljuk fel a rózsafüzért, általában hazánkért, betegek gyógyulásáért, papi hivatásokért, de kérhető egyéb szándékra is, bajban lévőkért.

Minden hónap első szombatján ünnepélyes rózsafüzért imádkozunk a Szentatya által kihirdetett havi imaszándékra és litániával köszöntjük a Szűzanyát, mint minden kegyelem közvetítőjét.

Minden hónap 13-án délután 5 órától a Fati­mai imaórát a Rózsafüzér Társulat tagjai vezetik.

Péntekenként az esti szentmise előtt az Irgalmasság Rózsafüzérét Társulatunk egy-egy tagja imádkozza elő.

A Szeplőtelen Fogantatás ünnepén, december 8-án déli 12 órakor a Plébánia közösségi házának kápolnájában a teljes 20 tizedes rózsafüzért imádkozzuk hazánkért, családjainkért, immár húsz esztendeje, minden évben.

Ezen kívül szolgálunk az adventi időszakban a rorátékon, Nagyböjtben a keresztút vezetésében, valamint Úrnapján a körmenethez a harmadik oltárdíszítését végezzük.

Lelkiségünk tagjai többnyire idősek, így betegség, vagy elhalálozás miatt gyakran csökken a csoportok létszáma. Szükségünk lenne új imádkozókra, sőt nagyon szeretnénk egy új ifjúsági, vagy gyermek rózsafüzér csoportot is szervezni, akik ezt az élő rózsafüzér láncot továbbvinnék az utókornak, nehogy megszakadjon az évtizedek óta tartó folyamatos ima.

<< 2024. április 27. >>
H K Sze Cs P Szo V

Napi igék

Miserend