Plébánia

Szekszárd városközpontja a XVIII-XIX. században a mai Béla tér volt, a Szentháromsággal, az 1770-ben Franz Konrad Rodt apát által emelt plébániával, és az 1802-05 közt felépült új templommal. Rodt volt Szekszárd utolsó apátja. Nem tudjuk pontosan, hogy miért költözött ki a plébánia az apátság épületébõl. Mindenestre ettõl kezdve szétváltak az apátság világi és szakrális épületei, ami elõsegítette az apátság felszámolásának folyamatát. A plébánia épülete a tér legrégibb háza. Késõbb egyszer ugyan még leégett, de így is eredeti formájában áll. Az egyszerû barokk épület ablakainak ritmusával válik kissé mozgalmassá, de így is nyugodt méltóságot áraszt. Hatalmas tölgyfa kapuja is még eredeti. Elõtte egy márvány pad áll, ez a város legrégibb köztéri ülõpadja. Régen a koldusok helye volt.